Reklamların Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Günümüzün en etkili iletişim ve algı yönetimi aracı olan televizyon yetişkinlerde olduğu gibi çocukların zihinlerinde de olumlu veya olumsuz pek çok etkilere yol açmaktadır. Öğrenmeye ve öğretilmeye açık zihin yapısına ve taze beyinlere sahip olan çocuklarımız televizyonlar aracılığıyla pek çok yararlı veya zararlı bilgi, görsel ve içeriklerle baş başa kalmaktadır. Bu bilgi ve etkileşimlerin pek çoğu çocuklara reklamlar ile verilmekte ve aşılanmaktadır. Özellikle çocuk reklamları bu konuda oldukça büyük etkiye sahiptir.

 

           Çocuk reklamları gibi diğer dizi ve tv. Programları da çocuklar üzerinde önemli etkiye sahiptir. Bu yüzden çocuk reklam, program ve dizileri seçilirken şiddet, cinsellik gibi çocuk psikolojisini olumsuz etkileyecek program ve reklamlardan uzak durulmalı, anne babalar bu konuda hassas olmalıdır.

 

Reklamların Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

 

Televizyon dizileri ile programlar belirli saatlerde ve belirli yayın akışı dahilinde yayınlanması dolayısıyla kontrol edilebilirliği daha yüksekken maalesef çocuk reklamları konusunda bu kontrol güçleşmekte ve bazen de başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Çocuk reklam içerisindeki kurgu, renk, yaratıcılık, müzik, oyuncular ve mekan gibi faktörler sayesinde reklamlara bağlanmakta, eğlenceli yanları dolayısıyla çok dikkatle izleyebilmektedir. Hızla değişen ekranlar, hareketli müzik ve canlı renk sunumları ile çocukların ilgisini çekmektedir. Bu sayede de reklam içerisinde geçen her türlü olumsuz ve olumlu içerikli ve görseller çocuk hafızasında önemli yere sahip olabilmektedir.

 

Değişen dünya düzenine çocuklar da ayak uydurduklarından aile içerisindeki karar verici kişiler arasında çocuklar da artık karar mercisi konumuna yükselmektedirler. Evdeki çocuk reklam ve diğer tv programları sayesinde gördüğü ya da izlediği ürünlere talip olmakta, onun alımı ve ona ulaşabilmek adına aileyi ve ebeveynleri mecbur kılma noktasında önemli bir karar verici güce kavuşmaktadırlar. Bu yüzden aile ekonomileri ve çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olumsuz etki sunmamak adına, reklamcılar hazırladıkları reklamlarda daha hassas ve seçici olmak zorundadırlar.

 

Fakat gelinen süreçte maalesef bu kontrolün reklamcılar tarafından üzerinde hassasiyetle durularak gerçekleştirilmediği görülmektedir. Bu yüzden ebeveynlerin çocuklarının ruhsal ve bedensel gelişmelerini olumsuz etkilememek adına çocuklarına haftada 20-22 saat arasında tv izletilmeli, daha fazla televizyon izletilmemelidir. Mümkün ölçüde çocuk reklam ve tv ile baş başa bırakılmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

CommentLuv badge